Клематіс зірочок вирощування з насіння
Як виростити клематиси з насіння: правила і схеми посіву на розсаду, у відкритий грунт
Клематис – прекрасна багаторічна квітуча культура. Даний рід включає ліани, напівчагарники, трав’янисті рослини (але найбільш популярні ліани). Також суцвіття можуть відрізнятися за формою і відтінку. Полюбилися через свої красивоквітучі, гнучкі ліани, великі, цікаві і яскраві суцвіття, різноманітність відтінків. Ідеально підходить для вертикального озеленення (прикраса альтанок, балконів, пергол, арок, заборів, балконів).
Виростити клематис з насіння – справа непроста, що вимагає дотримання певних правил. Однак якщо ви все зробите правильно, то ви зможете своїми очима побачити всі етапи вирощування рослин: від маленьких перших сходів до прекрасного цвітіння.
Що потрібно знати про вирощування клематиса з насіння?
Перш ніж почати процес, ви повинні знати, що виростити клематис з насіння – не найпростіше і легке заняття (в порівнянні з іншими квітковими культурами). При цьому не можна сказати, що завдання надмірно складне і нереальне! Озброївшись знаннями про агротехніку вирощування, ви зможете отримати міцні і здорові рослини, які прекрасно приживуться і будуть цвісти у ваших краях.
Розмножувати через насіння можна тільки видові клематиси. На жаль, селекційні сорти не підходять для такого способу розмноження. У гібридів і селекційних сортів рослини не успадкують материнських ознак; також насіння в принципі зав’язуються мало або взагалі не зав’язуються. Такі екземпляри розмножуються вегетативно: живцюванням, діленням куща.
Особливості насіння видових клематисів
Посівний матеріал даної культури виглядає дуже незвично і цікаво: круглої або овальної форми з довгим хвостиком. Насіння клематисів поділяються за розміром (довжина і ширина) на 3 групи:
- Дрібні – розмір від 3 до 5 мм (в довжину) і від 1,5 до 3 мм (в ширину). Проростають вони швидко і дружно: від 2 тижнів до 3-4 місяців максимум. Такі розміри у клематиса виноградолистого, тангутского, борщевіколістного, східного, Фаргеза.
- Середні – розміри від 5 до 6 мм (в довжину), і від 3 до 5 мм (в ширину). Сходять від 1,5 до 6 місяців. Такий розмір у клематиса маньчжурського, цельнолистного, шестилепестного, китайського, Дугласа.
- Великі – від 6 до 12 мм (довжина), від 5 до 10 мм (в ширину). Такі великі екземпляри проростають довго і нерівномірно: від 2 до 8-12 місяців. Такі параметри у клематиса прямого, пекучого, метельчатого, альпійського, сибірського, шерстистого, Вітіцелла (фіолетового), Дюрана.
Зверніть увагу! Швидше і краще за все сходять дрібне насіння клематиса! Тому їх найчастіше і вирощують через розсаду.
Види з великими насінням розмножувати краще вегетативно (тобто шляхом живцювання, поділ куща). Вони проростають занадто довго, що робить процес скрутним і занадто розтягнутим у часі.
Насіння клематисів: приблизний термін очікування сходів
Дрібне насіння (посів поверхневий, тобто не потрібно закладати їх на глибину, засипати землею або піском)
- Клематис тангутський. Насіння сходять орієнтовно від 20 діб до 3 місяців.
- К. борщевіколистний. Проростає протягом 1-3,5 місяців.
- К. виноградолистий. Від 1-3 місяців.
- К. східний. Схожість від 20 діб до 3,5 місяців.
Середні насіння (глибина посіву – 1 см):
- К. маньчжурський. Від 2-5 міс.
- К. шестилепестний. Проростають через 1,5-6 місяців.
- К. цільнолистний. Через 2-6 місяців.
Велике насіння (садити на глибина 1,5 см):
- К. волотистий. Проростає від 2 до 8 місяців.
- К. жгучий. Прорастає через 1,5-4,5 місяця.
- К. прямий. Схожість через 1,5-8 місяців.
- К. фіолетовий (Вітіцелла). Сходи через 2,5-8 місяців.
- К. альпійський. Від 1,5 до 8 місяців.
Нюанси насіннєвого розмноження
Розмноження клематиса через насіння можливо двома способами:
- Підзимовий посів восени у відкритий грунт. Такий метод підходить тільки для насіння середнього і великого розміру. В такому випадку матеріал заглиблюється в городі у грунт на глибину п’ять сантиметрів.
- Посадка навесні (і на розсаду, і у відкритий грунт). У цей час можна сіяти дрібне насіння (без особливої підготовки), а також середні і великі (з попередньою стратифікацією). Навесні можна сіяти як в городі, так і на розсаду (тільки ось на стратифікацію доведеться відправити насіння раніше, ще взимку або на початку весни).
Зверніть увагу! Сіяти насіння квіткової культури можна як на розсаду в домашніх умовах, так і на розсадні грядки у відкритому грунті.
Вважається, що рослини вирощені відразу в саду, більш міцні і сильні (особливо в південних регіонах, а ось в більш холодних – більше ризиків). Однак при розсадному розмноженні можна трепетно контролювати кожен етап вирощування, і напевно уникнути прикрих помилок.
До речі! Як правило, перше цвітіння настає через 2-3 роки після висадки.
Однак при правильному вирощуванні розсади, при грамотній і своєчасній висадці у відкритий грунт, і при правильному догляді, дрібноквіткові сорти (особливо в південних регіонах) теоретично можуть зацвісти в перший рік!
Обов’язкова підготовка насіння клематиса до посіву
Термін зберігання посадкового матеріалу – 2-4 роки, але тільки при нормальних умовах утримання (при кімнатній температурі не вище 23 градусів і не нижче 18). Найкраще вибирати найбільш свіже насіння (тобто недавно зібране, бажано в цьому році).
Раніше вже було сказано, що культура дуже довго проростає. Тому дуже важливо провести передпосівну підготовку: вона прискорить проростання, пробудує життєву енергію, зробить сходи більш дружними.
Підготовку насіння клематиса до посіву можна розбити на 3 етапи:
- Перша обробка: Барботування (проводиться до висадки).
- Друга: Замочування у стимуляторі зростання (до посадки).
- Третя: Стратифікація (для великих і середніх). Проводиться після посіву матеріалу в ємність.
Давайте розглянемо принципи кожної процедури.
Барботування
Під барботуванням мається на увазі процес обробки насіння потоками повітря у воді. Процедура вимиває ефірні масла, які уповільнюють проростання, пробуджує життєву енергію в посадковому матеріалі.
Для барботування необхідно помістити насіння в скляну посудину з чистою водою (температура рідини – близько 40 градусів). На дно посудини занурюється шланг барботера (або компресора для акваріума) і включається.
Барботуйте протягом 3-4 діб, при цьому міняйте воду один раз три рази на добу.
А ось якщо додати у воду харчову соду (на 200 мілілітрів рідини – чайна ложка соди), то барботувати можна лише п’ять годин.
Замочування у стимуляторі зростання
Замочування у стимуляторах зростання являє собою дуже корисну і ефективну процедуру з підготовки посівного матеріалу. Такі препарати прискорюють і в цілому покращують схожість. Наприклад, можна використовувати препарат Епін, Циркон. Головне, робити розчин і замочувати по інструкції!
Стратифікація
Стратифікація – це імітація природного холодного (зимового) мікроклімату, завдяки процедурі насіння швидше і легше сходять.
Терміни стратифікації залежать від розміру насіння клематиса:
- Дрібні – їх можна не стратифіковати (або ж виконати процедуру протягом 2-4 тижнів). Дрібне насіння можна просто барботувати, а потім замочити у стимуляторі зростання (по інструкції). Або ж замочити в звичайній воді на 3-4 доби, кожні кілька годин змінюючи рідину на нову.
- Середні – стратифіковати один місяць.
- Великі – в ідеалі стратифіковані, як мінімум, 3 місяці.
Порада! Якщо ви хочете посіяти середнє і велике насіння на розсаду навесні, і у вас немає часу (або бажання) чекати, коли вони стратифікуються, то бажано хоча б замочити їх. Така обробка проводиться шляхом замочування в звичайній чистій воді протягом п’яти діб, при цьому важливо міняти рідину на нову кожні 3-4 години.
А після замочування дуже корисно барботирувати матеріал протягом 7 днів.
Стратифіковати насіння потрібно за такою схемою:
- Після посіву насіння в ємність з вологою землею необхідно накрити тару плівкою або кришкою.
- Приберіть тару в умови з температурою 2-4 градуси тепла. Ідеально підходить холодильник, полка для овочів. Також можна теоретично прибрати в сад під шар снігу, проте погода часто непередбачувана, тому краще віддати перевагу холодильнику.
- Грунтовий шар в період очікування сходів завжди повинен бути помірно (!) вологим, але не перезволоженим, мокрим.
До речі, найбільш ефективно проводити стратифікацію в 2 етапи (тепла і холодна стадія):
- 1 етап. Спочатку проводиться тепла стратифікація, насіння після посіву протягом 14 діб повинні перебувати в кімнаті при температурі 16-20 градусів, в світлому місці без потрапляння прямих сонячних променів.
- 2 етап. Через 2 тижні ємність переставляється в холодильник (на термін від 1 до 3 місяців, в залежності від розміру насіння).
Після стратифікації насіння може прорости через 3-4 тижні. Якщо цього не відбудеться, то слід очікувати сходи протягом декількох місяців. При цьому потрібно підтримувати постійну і помірну вологість субстрату.
Вирощування розсади клематиса в домашніх умовах: правила і схеми
Вирощування розсади вимагає певної уваги і старання від садівника. Важливо знати всі нюанси і хитрощі.
Покрокова інструкція посіву клематиса на розсаду
Посів насіння в домашніх умовах – процес відповідальний, адже дотримання схеми багато в чому впливає на схожість (терміни, рівномірність). Правильно посадити насіння клематиса на розсаду допоможе наступна покрокова інструкція:
- Крок 1: Підготовка грунту. Найкраще підійде пухка, легка, родюча земля з хорошою водо- і повітропроникністю, нейтральна по кислотності.
Можна посіяти в універсальну грунтову суміш для розсади квітів.
А можна зробити сумш своїми руками: некислий торф, річковий прожарений пісок, перегній або компост, городня земля (в співвідношенні 2: 1: 1: 2). - Крок 2: Вибір ємності. Строгих правил немає. Сіяти можна в загальний ящик заввишки близько 15 см. А можна садити в індивідуальні стаканчики / горщики (обсяг 250 мл.), або ж пластикові касети (приклад на фото нижче).
- Крок 3: Зробіть хороший дренаж. Тобто дренажні отвори і шар, вони необхідні для виведення надлишків вологи, запобігання застою води. У торф’яних стаканчиках робити дирочки не потрібно! На дно можна покласти перліт, крихту цегли, керамзит (шар 3-4 см).
- Крок 4: Наповніть ємність землею, потім зовсім злегка притисніть землю рукою, вирівняйте поверхню.
- Крок 5: Зволожте поверхню землі чистою водою з пульверизатора.
- Крок 6: Проведіть посів насіння клематиса. Відстань між насінням в загальній тарі: п’ять сантиметрів один від одного, проміжок між рядами – 8-10 см. Глибина посадки залежить від розміру.
- Крок 7: Злегка притисніть грунт долонею.
- Крок 8: Рясно полийте ємність із землею, для цієї мети використовується тільки пульверизатор! Полив з іншої посудини може розмити субстрат, тому бажано використовувати тільки обприскувач, а також чисту воду.
- Крок 9: Накрийте ємність кришкою або плівкою для створення тепличних умов.
Догляд за розсадою клематиса
Щоб побачити сходи цієї примхливої культури, після будь-якої обробки (в тому числі і стратифікації) слід забезпечити насіння в ємності необхідними умовами:
- Оптимальна температура для проростання насіння: 25-28 градусів тепла.
- Оптимальне місце для ємності: світла локація, але не під променями сонця!
- Ємність (ящик, горщики або касети) в обов’язковому порядку повинні бути завжди накриті кришкою, харчовою плівкою або склом. Укриття забезпечить тепличні умови, необхідні для проростання. Міні-парник повинен бути до самих сходів!
- Щоб уникнути цвілі, перезволоження, рекомендується раз в кілька днів (а краще щодня) ненадовго провітрювати міні-парник (на 20-40 хвилин), відкриваючи покривний матеріал і витираючи з його поверхні краплі вологи.
- Регулярно зволожуйте грунт, не допускаючи підсихання, але при цьому і не переливаючи. У період очікування можна поливати грунтову суміш тільки двома способами: шляхом обприскування поверхні землі або ж через піддон.
Після появи сходів правила догляду за розсадою клематиса полягають в наступному:
- Міні-тепличка знімається.
- Сіянці повинні стояти у світлому місці, але при цьому захищені від прямих сонячних променів (особливо це актуально для південних підвіконь)!
- Не можна допускати пересихання земляної грудки, полив проводиться відразу ж після підсихання верхнього грунтового шару. Поливати потрібно прикореневу зону тонкої і несильною цівкою. Полив виключно відстояною, чистою, м’якою водою кімнатної температури!
- Корисно протягом дня після поливу трохи порихлити поверхню субстрату (буквально на кілька міліметрів, не глибше!). Розпушування покращує повітропроникність грунту.
- Якщо в одну тару (горщик або елемент касети) ви посіяли кілька насіннь, то в подальшому необхідно буде прорідити трохи зміцнілі сходи. Тобто слід залишити одну найсильнішу рослину, пріщіпнувши нігтями інші. Також проріджування проводиться в загальному ящику (в результаті між ними повинен залишитися проміжок в п’ять сантиметрів).
Пікіровка розсади клематисів
Терміни пікіровки розсади клематисів: на стадії перших 2-3 справжніх листочків.
Бажано розсаджувати в індивідуальні стаканчики (обсяг тари – 400-500 мілілітрів). Це можуть бути як пластикові, так і торф’яні стаканчики / горщики. На дні пластикових виробів обов’язково повинні бути дренажні отвори! Також не забороняється пікіровка в загальний ящик, але в такому випадку відстань між рослинами – 20 см. У будь-якому випадку краще відразу садити в індивідуальні горщики, тому що в подальшому сіянці буде набагато простіше висаджувати у відкритий грунт методом перевалки.
А ось грунтову суміш для пікіровки можна використовувати таку ж.
Під час пікіровки в домашніх умовах потрібно заздалегідь полити сіянці (за 2-4 години), потім вилучити паличкою або маленькою лопаткою сіянці разом із землею навколо корінців, і пересадити в нову тару, наповнену землею. Коріння повинні лежати в лунці рівно, без загинання. Засипте лунку землею і зробіть рясний полив.
Порада! При вилученні сіянців із загальної тари будьте обережні, адже деякі насіння все ще можуть прорости!
Якщо під час процедури ви так чи інакше пошкодили коріння, то рекомендується обов’язково пролити сіянці розчином стимулятора-корнеутворення, наприклад, Корневин. Якщо ж вони через кілька днів виглядають занадто млявими, чахлими, то корисно полити або обприскати стимулятором росту (наприклад, Епін, Циркон).
Після пікіровки змінюється способів поливу: тепер потрібно вливати рідину через піддон.
Висаджування розсади клематисів у відкритий грунт
Пересадка розсади на постійне місце повинна проводитися тільки після зникнення загрози зворотніх заморозків і настання стійкого тепла (друга половина травня, початок червня).
При сильному бажанні можна висадити рослини в саду навесні в більш ранні терміни. Для цього вони спочатку переміщаються в опалювальну теплицю, а потім вже у відкритий грунт (після приходу стійкого потепління).
Порада! Перед висадкою розсади клематиси корисно загартувати (за 7-14 діб): поступово виносити на вулицю, починаючи з однієї години, закінчуючи цілим днем.
Важливо підібрати максимально відповідну локацію для вирощування квіткової культури. В ідеалі місце повинно бути світлим, але захищеним від прямих променів сонця, захищене від вітру і холодних протягів.
А ось грунт підходить пухкий, родючий, легкий, нейтральний по кислотності. Не можна садити в низини, в яких відбувається накопичення і застій вологи, на ділянки з високим заляганням грунтових вод; в іншому випадку коріння легко загинє.
Під час висадки розсади клематиса у відкритий грунт бажано дотримуватися наступного алгоритму:
- Зробіть яму глибиною 60 і шириною 40 см. Відстань між ямами – від 20-30 до 100 см. (в залежності від того, наскільки густий квітник ви хочете).
- Додайте на дно дренажний шар (15 см.), наприклад, керамзит, цегляну крихту, гальку, гравій.
- Потім заповніть яму на 2/3 грунтовою сумішшю, яка включає низинний некислий торф, перегній / компост, родючий верхній шар землі (перші 25 см.), пісок (в рівних пропорціях) .Також в цю суміш корисно додати комплексне мінеральне добриво, наприклад, нітроамофоску (150 г. на одну яму).
- Полийте посадкову яму.
- За пару годин полийте рослини. Потім слід вилучити сіянець разом із земляною грудкою, при цьому руйнувати ком не потрібно!
- Пересадіть сіянці методом перевалки в лунки. Коренева шийка повинна бути заглиблена на 8-12 см. (грунт має закривати не тільки кореневу шийку, але і першу пару нирок).
- Акуратно засипте ямку і рясно полийте.
Кілька порад по догляду за розсадою клематисів після висадки:
- Відразу встановіть поруч опорний кілочок для підв’язки (довжиною один метр).
- Замульчуйте місце посадки, шаром 5-7 см., наприклад, торфом, перепрілою тирсою. Мульча не повинна торкатися до стебла.
- Огляньте місце через кілька годин, або на наступний день, якщо грунт осів, то досипьте його до колишнього рівня!
- Якщо є ризик зворотніх заморозків, то дуже бажано встановити дуги і накрити спанбондом.
- У міру зростання підсипати грунт до кореневої шийки.
- Для стимуляції росту слід прищипувати верхівку.
Особливості вирощування клематиса при посіві насіння у відкритий грунт
При посіві відразу у відкритий грунт пізньої осені можна уникнути багатьох турбот: стратифікації насіння в домашніх умовах, догляді за розсадою. Однак у такого способу є ризики: в холодних регіонах молоді сходи можуть вимерзнуть навесні при зворотніх заморозках. Тому в таких регіонах краще і безпечніше спочатку виростити розсаду в домашніх умовах.
У південних регіонах недоцільно вирощувати розсаду, адже клімат дозволяє зробити це відразу у відкритому грунті. При цьому такі рослини будуть сильнішими, загартованими, адаптованими до вулиці.
У відкритому грунті насіння клематиса можна сіяти як під зиму (восени), так і навесні:
- Примірники дрібних розмірів можна відразу сіяти в саду навесні (у квітні)!
- А ось середні та великі – оптимально пізньою осені (для природної стратифікації взимку). Однак якщо ви стратифіковали їх, то можна посадити і навесні.
Особливості вирощування клематиса після посіву насіння на городі:
- Замульчуйте грунт навколо сходів, щоб захистити кореневу систему від холодів і від перегрівання.
- До формування 6 справжніх листочків слід захищати їх від яскравих сонячних променів, тобто штучно притіняти (тентом, агроволокном).
- Молоді сіянці повинні бути забезпечені повноцінним доглядом. Їх необхідно регулярно поливати, підтримуючи помірну вологість і не допускаючи пересихання землі. Також слід розпушувати поверхню грунту через кілька годин після поливу, прополювати бур’ян. У перший рік сіянці необхідно акуратно прив’язати до опори (дерев’яний штир).
- Потім після року висіву (восени або навесні) потрібно пересадити молоді кущики на постійне місце в саду.
- При пересадці на нове місце необхідно заглибити кореневу шийку на 3-4 сантиметри.
Клематіс: догляд і розмноження, вирощування в домашніх умовах
Клематис - квітуча декоративна рослина, що користується неймовірним успіхом у квітникарів. Культура хороша для вертикального озеленення ділянок. Прекрасні рослини цвітуть великими яскравими кольорами. Досить один раз побачити клематис, щоб полюбити його назавжди. Але щоб вирощувати культуру, необхідно знати всі нюанси догляду. Клематиси досить вимогливі, а тому вимагатимуть трепетного ставлення.
- Трохи про рослину
- Класифікація клематисів
- Дрібнокольорові форми
- Сорт Жакмана
- Вітіцелла
- Патенс
- Вибір місця посадки
- Посадка навесні
- Осіння посадка
- Як виростити клематиси з насіння: посадка, догляд, фото
- Насіння чи саджанці?
- Як доглядати за клематисом після зими
- Полив культури
- Підживлення
- Обрізка
- Опори для рослин
- Способи розмноження
- Шкідники
- Замість післямови
Трохи про рослину
Перш ніж приступити до розповіді про те, який потрібен догляд клематисам, варто згадати про різноманіття форм культури. Рослина належить до великого сімейству лютикових. В умовах дикої природи клематиси ростуть в помірному поясі в умовах субтропічного клімату. Загалом налічується приблизно 300 різновидів культури.
У роду клематисів представлені ліани і декоративні чагарники. Садівники переважно воліють вирощувати рослини з ліановидними стеблями, використовують для озеленення альтанок, веранд, пергол, малих архітектурних форм. Рослина відмінно почувається у відкритому ґрунті і в зимових садах.
Різні види клематисів значно відрізняються один від одного будовою кореневої системи, розмірами квіток та іншими ознаками. Серед усього різноманіття рослин можна побачити форми з великими і дрібними квітками. Забарвлення їхніх пелюсток варіюється від білої до темно-пурпурової. Дуже часто вінчик має різнокольорове забарвлення, кольорові плями або контрастні смуги. У середньому висота рослини сягає 2-4 метрів. А діаметр квіток сягає 15 сантиметрів.
Класифікація клематисів
Різноманіття сортів клематисів призвело до труднощів у класифікації культури. Зараз квітникарі використовують більш спрощену форму класифікації за кількома ознаками.
Клематиси відрізняються розмірами квіток. Якщо серед садових культур перевагу віддають великокольоровим формам, то в природі природні сорти зазвичай мають дрібні квіти.
Дрібнокольорові форми
Серед дрібнокольорових форм варто виділити тангутику. Рослини цього виду досягають чотирьох метрів у висоту. Цвітуть такі клематиси з середини літа і до середини осені. Рослина має дзвіночкові кольори жовтого відтінку. Ліани відрізняються морозостійкістю. Тангутський вид здатний витримати похолодання до -30 градусів.
Ще одним представником дрібнокольорових рослин є заметільчастий клематис. Ця форма має найбільшу довжину, яка може становити 11 метрів. Клематиси починають цвісти в другій половині літа. Молочно-білі квіти мають невеликі розміри - не більше трьох сантиметрів в діаметрі. Ліани рослини повністю покриті суцвіттями.
Сорт Жакмана
Гібридний сорт був отриманий шляхом схрещування в дев 'ятнадцятому столітті. Велика ліана має розвинену кореневу систему, яка з легкістю утримує наземну частину. Квіти з 'являються на нових втечах поточного року, а тому дозволена зимова обрізка клематису. Догляд за рослинами даного сорту не відрізняється від інших різновидів. Квітки клематисів пофарбовані у фіолетовий відтінок і сягають 15 см у діаметрі. Висаджують ліани поблизу стін будинків і потужних опор, щоб забезпечити підтримку клематисам. Догляд за рослинами полягає у виборі правильного місця для посадки. Культура надає перевагу світлим ділянкам саду з гарним захистом від вітрів.
Вітіцелла
Рослини даного сорту досягають у висоту п 'яти метрів. Але при цьому вони не вимагають зимового укриття і прості у догляді. Фото клематисів Вітіцелла дозволяють оцінити їхню красу.
Квітки з 'являються на втечах поточного року, тому на зиму ліани сильно обрізають. Розмір кольорів та інтенсивність кольору повною мірою залежать від кількості підгодівель.
Патенс
Кущі сягають трьох метрів у висоту. Квіти утворюються на гілках минулого року вже на початку весни. Багато різновидів мають приголомшливий аромат. На зиму рослини незначно обрізають, щоб не порушити майбутнє цвітіння.
Вибір місця посадки
Догляд і розмноження клематисів нескладні, якщо знати всі особливості і вимоги. Перше, на що необхідно звернути пильну увагу, - це вибір правильного місця для посадки.
Якщо ви хочете, щоб у майбутньому вас радували буйним цвітінням квіти клематису, догляд слід почати з підготовки місця, на якому ви плануєте посадити вашу рослину. Велика частина сортів рослин має важку наземну частину. Тому висаджувати культуру необхідно біля парканів, стін, господарських будівель або опор. Якщо на ділянці немає нічого підходящого, то можна висадити рослину в тому місці, де ви зможете спорудити опори.
Клематиси не переносять сильних вітрів і не люблять протягів. Про це варто пам 'ятати, якщо ви плануєте забезпечити рослині правильний догляд. Клематис (фото наведено в статті) може навіть загинути на протязі, особливо якщо мова йде про молоду, незміцнілу рослину. Тому для культури варто вибрати укромне тихе місце.
Клематиси віддають перевагу вологому ґрунту, але водночас вони не люблять заболочені землі. Краще розміщувати рослини на сонячних, безвітряних ділянках. У регіонах зі спекотним кліматом з яскравим сонцем квіти і листя культури можуть отримати опіки. Квітникарі вважають, що ідеальне місце для посадки - це ділянка саду, що дивиться на схід.
Посадка навесні
Садити клематиси навесні можна з приходом стійкого тепла - наприкінці квітня або на початку травня. Ями для посадки слід підготувати заздалегідь. Якщо садити клематис планується на ділянці з бідним грунтом, то слід внести поживну суміш. Її можна зробити з суміші піску, торфу, компосту і садової землі. Крім того, в кожну ямку можна додати доломітове борошно і суперфосфат. Збагачення ґрунту полегшить подальший догляд. Клематиси у відкритому ґрунті висаджують, зробивши дренаж. На дно ями засипають дренажний шар з керамзиту, дрібного гравію або битої цегли. Поверх керамзиту насипають підготовлену поживну суміш, а на неї поміщають саджанець, який зверху засипають грунтом до першого міждузла. Пристовбурне коло не рекомендується засипати на всю висоту, слід залишити виїмку глибиною до 10 см. У неї зверху насипають мульчу, вирівнявши ділянку. Догляд за клематисом навесні полягає в установці опор. Краще їх поставити під час посадки. Це полегшить подальший відхід.
Якщо ви плануєте посадити кілька рослин, то між кущами необхідно залишити відстань не менше одного метра.
Осіння посадка
Восени у відкритий грунт можна висаджувати клематиси тільки в регіонах з теплим кліматом. Схема посадки не відрізняється від весняної. Щоправда, поверх ґрунту передбачається використання утеплювача. Після зимівлі саджанці відкривають, прибираючи 10 см ґрунту. Протягом сезону виїмку заповнюють ґрунтом, роблячи це поступово. Це дозволить легше розвиватися новим втечам, які виростають з підземних міждузлів.
Як виростити клематиси з насіння: посадка, догляд, фото
Сортові саджанці добре приживаються при посадці. Але їх вартість досить велика. Тому садівники дуже часто намагаються виростити рослину із насіння. Фахівці відзначають, що процес непростий, оскільки вимагає досить багато часу.
Тривалий час проростає велике насіння. Появи сходів можна очікувати до 8 місяців. Дуже довго проростає насіння сортів Жакман і Дюран. Великий посівний матеріал довго проклевується і часто нерівномірно. Висівати насіння рекомендується відразу після їх збору.
Посівний матеріал середнього розміру проростає трохи швидше - від двох тижнів до чотирьох місяців. Найдружніші сходи можна очікувати з дрібного насіння, яке висівають у березні. Для цього використовується тільки свіжий посівний матеріал. Вважається, що всхожість зберігається до чотирьох років, але при дотриманні певного температурного режиму (+ 10. + 23 градуси).
Прискорити процес проростання насіння можна, використовуючи попереднє замочування. Насіннєвий матеріал замочують на десять днів, замінюючи воду щодня. Після насіння поміщають у суміш торфу і піску. Горщики з посівами краще помістити в тепличку.
Насіння чи саджанці?
Досвідчені садівники рекомендують зупинити свій вибір на готових саджанцях, оскільки це дозволить полегшити подальший догляд. Квітку клематиса виростити з насіння неймовірно складно. Садівники віддають перевагу гібридним формам, які мають найбільшу красу. Сортові клематиси необхідно вирощувати тільки з саджанців.
Як доглядати за клематисом після зими
Догляд у весняний час за клематисом складається зі зняття верхньої частини ґрунту. Це необхідно зробити відразу після припинення заморозків. Методика використовується для того, щоб спростити процес пророщування стеблів. У цьому випадку на появу перших кольорів можна розраховувати на початку літа.
Навесні необхідно почати полив клематисів. Досить зволожувати грунт один раз на тиждень. Не варто занадто сильно заливати рослину, поки вона у висоту не досягне 50-60 см, оскільки в цей час ліани найбільш вразливі в плані гниття. У міру зростання клематису доведеться підсипати грунт до тих пір, поки висота височини у основи не досягне 10-15 сантиметрів.
Крім того, навесні в ґрунт висаджують рослини, вирощені з насіння.
Полив культури
Як правильно поливати клематиси? Опис догляду був би неповним, якщо не згадати про те, яким повинен бути полив. У літній час рослину необхідно поливати не рідше двох разів на тиждень. При підвищенні температури повітря до + 28 градусів кількість поливів слід збільшити до трьох разів.
Не варто забувати про особливості зволоження екзотичних сортів клематисів. Догляд за ними повинен бути більш ретельним. Такі сорти, як Президент, Графиня Лавлейс і Ніобе, поливати слід частіше. Такі клематиси мають великі і яскраві квіти, що говорить про їх походження. Однак варто пам 'ятати про те, що зайве перезволоження може викликати загнивання коріння.
Підживлення
Для кожного кольору важливо отримати рясне цвітіння клематисів. За відгуками, догляд і вирощування культури неможливі без внесення підживлень. Саме вони забезпечують яскраве цвітіння. У ґрунт вносять по два рази на місяць органічний концентрат, призначений для полуниці, який слід розвести згідно з інструкцією. Крім того, фахівці рекомендують один раз на місяць поливати рослину вапняним молоком. Цей засіб можна замінити доломітом або борошном, розведеним у воді. Такий склад більш безпечний. До того ж його простіше приготувати. Рослини екзотичних сортів з приходом літа необхідно удобрити мідним концентратом. Його розводять у співвідношенні 1 ст. л. на відро води.
Обрізка
Обрізка клематисів можлива кількома способами. Вибір методу залежить від того, до якої групи належить той чи інший сорт. Існують дві групи рослин: А, С і Б. Догляд за клематисами виду А складається з обрізки підсихаючих і слабких втечі, оскільки великі квіти утворюються на багаторічних втечах.
Рослини групи В обрізають більш серйозно, пошкоджені стебли видаляються повністю. Клематиси виду С повністю обрізають до рівня кореневищ. У такому стані вони зимують, причому такі сорти не потребують сильного укриття.
Рослини групи А і Б вимагають певної підготовки до зими і догляду. Восени клематиси необхідно підготувати до морозів. На зиму ліани слід укрити відповідним матеріалом. Втечі притискають до землі, а зверху засинають сухим листям. Укриття можна зробити зі спеціальних матеріалів або гілок сосен.
Опори для рослин
Для клематисів необхідно використовувати опори. Без них рослини просто не виглядатимуть красиво. Якщо ви не використовуєте домашні укріплення, то можна їх придбати в спеціалізованих магазинах. Розростаючись, клематиси стають більш важкими, тому опори повинні бути виготовлені з міцного матеріалу.
Способи розмноження
Ми вже згадували про те, що клематиси іноді розмножують насінням. Крім того, молоді рослини можна отримати за допомогою літніх та осінніх відводків. Для цього молоді втечі притискають до землі. Через деякий час на відводках з 'являються корінці, після чого їх можна відокремлювати від материнської рослини і висаджувати у відкритий грунт.
Розмноження поділом куща - ще один спосіб отримання молодих клематисів. Його можна використовувати тільки для рослин не старше шести років. З більш старими кущами працювати буде набагато складніше, адже вони мають потужну кореневу систему, розділити яку буде дуже складно. Клематис викопують і очищають від землі, після чого секатором його ділять.
Для отримання відводків у жовтні з втечі видаляють листя, сплітають їх у палять, після чого укладають у канавки з торфом. Зверху заготовки присипають грунтом. На зиму їх вкривають сухим листям і лапніком. З приходом весни місце посадки необхідно часто поливати. Після появи сходів ґрунт необхідно замульчувати перегноєм і торфом. До осені частина рослин буде готова до пересадки. Викопувати молоді клематиси слід вилами, щоб не пошкодити коріння. Відведення можна закладати і влітку, але тоді їх буде дуже складно зберегти взимку.
Навесні можна пришпилювати втечі минулого року в точці вузла. Для цього використовують горщики з торфом, які заривають в землю нижче рівня землі. У міру росту саджанців зверху в горщики досипають землю. До осені з втечі виходять хороші саджанці.
Шкідники
Клематиси, як і інші культури, схильні до грибкових захворювань. Про появу недуги можна судити з втрати пружності тканинами. Збудники недуг вражають в першу чергу кореневу систему, тому важливо дотримуватися правил агротехніки. Інакше її порушення призводить до появи захворювань. Перші ознаки недуг можна помітити навесні. У травні можна зрізати пошкоджені гілки, після чого пролити коріння клематиса двопроцентним розчином "Азоцена" або "Фундазола". Сильно пошкоджені рослини слід видалити разом із земляним комом. А місце виростання культури обробляють вищезгаданими розчинами. Препарати "Азоценом" і "Фундазол" хороші для боротьби з мучнистою росою і сірою гниллю. Іноді клематиси вражає іржа, яка є грибковим захворюванням. Проявляється недуга появою рудих подушечок на листі і втечах. Надалі зелень сохне і деформується. Для боротьби з іржею використовують 1-2% розчин бордоської суміші. Також можна застосовувати "Оксихом".
У середині літа на втечах і листя може з 'явитися сірий некроз. Позбутися недуги можна за допомогою розчину мідного купоросу.
Замість післямови
З огляду на популярність культури, багато квітникарів мріють мати на своїй ділянці красиві квіти. Виростити клематис не так вже й складно, якщо знати всі тонкощі процесу. Мінімальний догляд, правильна посадка і підготовка до зими дозволять отримати чудову квітучу рослину на ділянці. Сподіваємося, що наша стаття допоможе вам розібратися в питанні розмноження клематисів і догляду за ними.